Vážení rodiče,
ve škole je zaveden fungující systém prevence rizikového chování. Systematicky a důsledně realizujeme minimální preventivní program. Vytváříme zdravé, bezpečné prostředí s pozitivním klimatem v souladu s naší dlouhodobou koncepcí „školy podporující zdraví“. Usilujeme o otevřené, přátelské a bezpečné vztahy mezi všemi členy společenství. Vedeme žáky k osvojení kompetencí zdravého životního stylu, ke zdravým životním návykům a zdraví podporujícímu chování. A když se vyskytne problém v podobě rizikového chování, tak jej ve škole ihned řešíme. Může se jednat o agresi, šikanu, kyberšikanu, záškoláctví, krádeže, poruchy příjmu potravy, sebepoškozování a další typy rizikového chování.
V letošním školním roce bude realizována řada preventivních programů od osvědčených externích organizací, jejichž zaměření reaguje na potřeby tříd. Pedagogové svými činnostmi rovněž přispívají k prevenci, stejně jako vychovatelky ve školní družině. V některých kolektivech probíhají intervence oblastního metodika prevence z Krajské pedagogicko-psychologické poradny Zlín. Uskuteční se školní preventivní projekty, které povedou k rozvíjení komunikačních a sociálně-emočních kompetencí, budování a upevňování dobrých vztahů, schopnosti týmově spolupracovat a pomáhat si a k posilování sebedůvěry. Pro žáky je připravena široká nabídka zájmových kroužků různého zaměření, které přispívají k aktivnímu trávení volného času a podporují zdravý životní styl.
V podzimních měsících probíhají preventivní aktivity v zesílené míře. Ve 3. ročníku bude realizován program oblastního metodika prevence Naše třída, naše parta, zaměřený na podporu zdravých vrstevnických vztahů, kooperaci a pozitivní klima. Pro 2. ročníky připravujeme ve spolupráci s preventistkou Policie ČR program Policista je náš kamarád, který zahrnuje také důležitou dopravní výchovu. Pro 4. a 5. ročník je určen program Nebezpečný internet o nebezpečí online prostoru a informačních a komunikačních technologií. Na nejstarší žáky čeká i program lektorek Krajské hygienické stanice Zlín Hravě zdravě, zaměřený na zdravý životní styl a správné stravovací návyky včetně prevence poruch příjmu potravy. Lektorky zavítají i mezi žáky 1. ročníku s programem Jdeme zdraví naproti. Seznámí je se zdravým životním stylem a součástí programu bude pohybová hodina zaměřená na správné držení těla a prevenci plochých nohou. Oblastní metodik prevence navštíví žáky 2. ročníku s programem ONLINE ZOO o základních pravidlech bezpečného chování na internetu a nebezpečích, která na děti číhají ve virtuálním světě. Zavítá také do jedné třídy 5. ročníku s programem na podporu dobrých vztahů mezi žáky. Ve 4. a 5. ročníku proběhne školní projekt Být offline nás baví, který žáky upozorní na nebezpečí internetu a jeho rizika včetně kyberšikany. Projekt proběhne za přispění SRPDŠ, které získalo dotaci z rozpočtu Odboru kultury, školství a tělovýchovy Městského úřadu Uherské Hradiště. A dobrým tipem na dárek může být zajímavý knižní titul Oflajňák, který aktuálně hltají při četbě žáci 2. ročníku. Snažíme se nalézt rovnováhu mezi digitálním světem online a skutečným, reálným životem offline. Všechny uvedené preventivní aktivity přispívají k rozvoji klíčových kompetencí žáků v souladu se školním vzdělávacím programem školy „Být zdravým ve zdravém světě.“
Srdečně Vás zveme na besedu Nebezpečí online prostoru a kyberšikana, která proběhne 21. 11. 2024 v 16.00 hodin v prostorách školy. O závažném tématu současné doby bude přednášet pracovník Policie ČR, který se problematikou dlouhodobě zabývá.
Spolupráce a komunikace s Vámi je pro nás klíčová.
Mgr. Magda Kaláčová
školní metodik prevence